Leczenie jaskry zamkniętego kąta (Irydotomia)

  Powrót

Irydotomię przeprowadza się u pacjentów z jaskrą zamkniętego kąta u których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laser powoduje wytworzenie otworu w tęczówce przez co ułatwia odpływ cieczy wodnistej i zmniejsza ciśnienia wewnątrz gałkowe.

Zabieg wykonuje się po kroplach zwężających źrenicę. Do oka podaje się krople znieczulające jak przy operacji zaćmy. Na oko zakłada się soczewkę na gałkową co niweluje problem z zamykaniem szpary powiekowej. Lekarz aplikuje impulsy lasera i po minucie zdejmuje soczewkę. Następnego dnia konieczna jest wizyta kontrolna. Krople do oczu przez 7 dni.

 

  1. Co to jest ciśnienie wewnątrzgałkowe
  2. Jakie jest prawidłowe ciśnienie wewnątrz gałkowe
  3. Czy każdą zaćmę operujemy?

Zgodnie z definicją zaćmy każde zmętnienie soczewki to zaćma, ale do decyzji o operacji usunięcia własnej soczewki i wszczepienia sztucznej jeszcze daleko. Lekarz kwalifikujący do operacji zaćmy bierze pod uwagę różne czynniki - wiek pacjenta, aktywność zawodową, preferencje indywidualne.

  • Czynniki miejscowe: ostrość wzroku, ciśnienie wewnątrzgałkowe inne, inne choroby oczu, stan drugiego oka,
  • Choroby Ogólnoustrojowe np.: cukrzyca, nadciśnienie, choroby płuc.

Dopiero po rozmowie, badaniu i zgodzie pacjenta na ewentualną operację zaćmy lekarz wystawia skierowanie na operację.

Latająca mucha przed okiem. Czy mam się bać?

Często pacjęci zgłaszają się do okulisty z latającymi czy pływającymi muchami, mętami przed okiem. Objawy te zwykle są nie groźne jeśli nie towarzyszy im pogorszenie ostrości wzroku. Pogorszenie ostrości wzroku, błyski, zasłona przed okiem towarzysząca mętom musi skłonić chorego do pilnej konsultacji okulistycznej w celu wykluczenia innych chorób np. odwarstwienia siatkówki.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. 2024
Projekt i wykonanie asmedia.pl